RNDr. Petr Fořt, CSc., autor mnoha vědeckých prací o fyziologii a výživě v profesionálním sportu
Veslování je naprosto ideální
...Nerad bych zapomněl na aktivitu, která mne naplňuje zadostiučiněním - totiž veslařský trenažér. Veslováním skutečně nemám na mysli jízdu na vodě na „tenké loďce", která je sama o sobě dosti finančně nedostupná...ano, je to veslařský trenažér. Budu se mu věnovat, protože jsem osobně poznal, jak vynikající je to způsob pohybu. Nicméně vás chci varovat před vlastním poškozením. Ono totiž není jedno, na čem veslujete. Nedoporučuji, ba přímo vám zakazuji používat domácí skládací veslovací trenažéry. Žádný z nich není možné sestrojit tak, aby byl ekonomicky přístupný a současně splňoval požadavky odborníků na fyziologii pohybu. NEKUPUJTE prosím žádné na dobírku nabízené skládací trenažéry.
Věřte, že jediným skutečně správně konstruovaným trenažérem je Concept2. Nejde o to, že na něm probíhají profesionální závody, ani o to, že byste měli být snobové, kteří musí mít skutečně špičkové zařízení. Nesmysl. Amatér by neměl podceňovat kvalitu sportovního vybavení. Budete-li veslovat na komických hračkách, nevydržíte to dlouho, protože pohyb je nepřirozený. Když pozoruji závodníky ve fitness, jak veslují při svých soutěžích, nemohu pochopit, jak někteří takto sportovně založení jedinci se nedokážou naučit veslovat stylově. Místo, aby využívali celé délky záběru v relativně volném tempu, jezdí „jako fretky" vysokou frekvencí po krátké dráze a za chvíli nemohou. To je přesně ten rozdíl (daný sice technikou) vysvětlující, co je vlastně „aerobní a anaerobní" výkon.
Veslování je naprosto ideální, protože umožňuje pohodlně střídat aerobní a anaerobní výkon, všestranně posiluje jak dolní končetiny, tak horní končetiny, břicho i záda a vy přitom přesto „sedíte"!
|